#BeInclusiveWaterPolo

22.04.2025 г.
-Българският отбор по приобщаваща водна топка, съставен от 11 атлети, заминава за първия си международен турнир в Риека В периода от 22 до 26 април 2025 г. единадесет млади български спортисти ще представят страната ни в международна мобилност по проект #BeInclusiveWaterPolo в град Риека, Хърватия. Събитието ще събере отбори от България и Хърватия с цел да покаже, че спортът може да бъде мост към приобщаване и равни възможности за хората с интелектуални затруднения.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
21.03.2025 г.
В София, по време на тренировка на Обединен баскетбол НСА, Асоциация за развитие на българския спорт отбеляза по специален начин Световния ден на синдрома на Даун. Над 40 спортисти с интелектуални затруднения, техните партньори и треньори отпразнуваха заедно този специален ден с цветни чорапи, които показват разнообразието, правата и възможностите за всички.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
06.03.2025 г.
На 6 март в Брюксел, Белгия, Европейският парламент беше домакин на събитието „Спортовете на бъдещето“, което събра спортисти, политици и застъпници, за да обсъдят трансформиращата сила на спорта в насърчаването на социалното включване, разнообразието и равните възможности. Събитието беше организирано от Никос Папас, член на Европейския парламент (ЕП), който активно работи за насърчаване на равноправния достъп до спорта и политиките за социално включване в цяла Европа.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
16.12.2024 г.
На 16 декември 2024, в сградата на Европейската Комисия в Брюксел се проведе ежегодното издание на Информационните дни на спорта, в рамките на които бе предоставена подробна информация относно възможностите, които предлага спортното направление на програма „Еразъм+“ за насърчаване на спорта и физическата активност на местно, регионално и национално ниво. Събитието събра 500 спортни експерти и бе открито от Глен Микалеф – Европейски комисар по междугенерационна справедливост, младеж, култура и спорт: „Спортът е стълб на приобщаването в нашите общества и демокрации, като движи положителната промяна към по-добро.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
28.09.2024 г.
Европейската седмица на спорта #BeActive се провежда ежегодно в периода 23 и 30 септември, като през 10тото издание, което се проведе през 2024 всички жители и гости на София имаха възможността да станат част от най-големия спортен празник в Европа. Европейската седмица на спорта е инициатива на Европейската комисия, която се провежда през септември в цяла Европа от 2015 г. насам. Чрез седмицата, която се провежда под формата на кампания за повишаване на осмедомеността, се популяризират многобройните ползи от спортуването и физическата активност, като в нея могат да участват всички, независимо от възраст, произход и физическо състояние.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
24.06.2024 г.
В периода 12.06 – 24.06.2024 г. във ВУСБ Несебър се проведе адаптиран лагер за водни спортове. В лагера взеха участие хора с интелектуални затруднения, а заниманията бяха ръководени от преподаватели от четирите сектора на катедра „Водни спортове“ в НСА „Васил Левски“.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
25.03.2024 г.
На 25 март в София, по време на тренировка на Адаптиран баскетбол НСА, Асоциация за развитие на българския спорт отбеляза по специален начин Световния ден на синдрома на Даун. Над 40 спортисти с интелектуални затруднения, техните партньори и треньори отпразнуваха заедно този специален ден с цветни чорапи, които показват разнообразието, правата и възможностите за всички.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
20.03.2024 г.
На 20ти март 2024 г., София стана домакин на вълнуващо събитие - първата среща по проект #BeInclusiveWaterPolo, която представи своята иновативна мисия за преодоляване на стереотипите към хората с интелектуални затруднения чрез адаптирани спортове. Този пионерски проект се стреми към обединение на хората чрез отборните спортове и показа, че водната топка може да бъде забавна и подходяща за всички, независимо от техните способности. Събитието в София събра партньорските организации, които споделиха идеи и практики за развитие на адаптираната водна топка в България и Хърватия. Основните продукти на #BeInclusiveWaterPolo включват международно спортно събитие, наръчник за включване и онлайн платформа, всички насочени към укрепване на адаптираните спортове и създаване на по-приобщаващо общество. Проектът е съфинансиран по програма Еразъм+ на Европейския съюз и демонстрира ангажимента на участващите организации към социалното включване и развитието на спорта.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
30.01.2024 г.
На 30 януари 2024, в сградата на Европейската Комисия в Брюксел се проведе ежегодното издание на Информационните дни на спорта, в рамките на които бе предоставена подробна информация относно възможностите, които предлага спортното направление на програма „Еразъм+“ за насърчаване на спорта и физическата активност на местно, регионално и национално ниво. Събитието събра над 700 спортни експерти и бе открито от Илиана Иванова – Европейски комисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж: "Убедена съм, че нашата общност може да има по-голямо въздействие от всякога, в този критичен момент за Европа – и за европейския спорт. Използвайки силата на спорта за продължаване на положителната трансформация на нашите общества, през 2024 г. подновяваме Работния план на ЕС за спорт и подкрепяме положителната промяна с 51 млн. евро и над 300 проекта в цяла Европа."
ВИЖ ПОВЕЧЕ
14.12.2023 г.
На 14 декември 2023 се проведе онлайн среща между координаторите на стартиращи през 2024 проекти, съ-финансирани по програма Еразъм+ спорт и представители на Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура (EACEA), която управлява финансирането на Съюза за образование, култура, аудиовизия, спорт, гражданство и доброволческа дейност. По време на срещата бяха представени актуалните акценти при администриране, изпълнение и отчитане на проекти в сферата на спорта, както и реализацията на заложените дейности. Екипът на Асоциация за развитие на българския спорт взе участие в срещата във връзка с новостартиращата инициатива #BeInclusiveWaterPolo, която стартира на 1 януари 2024 и са съ-финансирани по програма Еразъм+ на Европейския съюз.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
10.09.2023 г.
Отборните спортове обединяват хората, и развитието на адаптирана водна топка има за цел точно това - да разруши стереотипите за хората с интелектуални затруднения по иновативен начин и да покаже техните спортни и екипни умения. В адаптираните спортове отборите се съставят от хора със сходни способности, както и с подкрепата на лица без увреждания. Това прави тренировките по-забавни и игрите по-предизвикателни и вълнуващи за всички. Споделянето на общ спортен интерес е още един начин за преодоляване на предразсъдъците и обществените представи. Постигането на включване чрез спорт се случва естествено и изключително успешно.
ВИЖ ПОВЕЧЕ