Проект Winter Sport is Coming

АРБС е партньор в проект Winter Sport is Coming
18.12.2018 г.
Проектът "Winter Sport is Coming" цели да популяризира зимните спортове не само като физическа активност, но и като образователен инструмент за подкрепа на социалното приобщаване, междукултурния диалог и европейското гражданство сред младите хора от различни среди чрез разработването и изпълнението на "Програма за зимни спортове". От дългосрочна перспектива целта на проекта е да се увеличи участието на младите хора в зимните спортове и да се създаде модел на лагер, който да включва елементи на неформално образование и в бъдеще да бъде реализиран от други спортни организации.
Проектът е разработен от партньорството на 3 неправителствени организации от Словакия (ADEL), Италия (Mine Vaganti), България (Асоциация за развитие на българския спорт) и Ски клуб Риека от Хърватия. Съставеният консорциум представя иновативния аспект на проекта, като съдействие на организации с опит в образователната употреба на спорта и от самия спортен клуб. Ето защо проектът осигурява синергия между практиката на зимния спорт и неформалното образование (със специален фокус върху образователната употреба на спорта).

През следващите 2 години ще бъдат реализирани няколко дейности и срещи:

1. Идентификация и подбор на треньори и зимни спортове, които ще участват в срещите и ще допринесат за подготовката и изпълнението на "Програма за зимни спортове". Изборът може да се извърши вътрешно от партньорските организации или чрез обява.

2. Първа среща в Братислава, Словакия (първата половина на април 2019 г.). Точните дати ще се определят съвместно от партньорите чрез doodle. Ще бъдат 3 или 4 дни (пристигане вечерта на първия ден, вечеря, втори ден - среща, запознаване и дискусия относно задачите на проекта и партньорите, трети ден - заминаване или възможност за пътуване до планинските райони и проучване на възможностите за ски в Словакия). Трябва да има 3 души за всяка страна (мениджър на проекта, треньор и спортист по зимни спортове).

3. Проучване на съществуващите национални и Европейски добри практики за зимни спортове (април - юни 2019 г.). Целта на изследването е да събере и оцени съществуващите практики, да извлече най-ефективните аспекти и да даде основание за развитието на "Програма за зимни спортове" чрез интегриране на неформалното образование в практикуването на зимни спортове. Изследванията ще се извършват от национални работни групи, назначени от всяка партньорска организация - ръководител на проекта, треньори и спортисти по зимни спортове. Всяка национална работна група ще изготви доклад, в който ще бъдат анализирани идентифицираните добри практики - нейните силни, слаби страни и възможности за бъдещо използване. Докладът ще бъде затворен със сумарна секция, очертаваща списък от насоки за разработването на програмата. Окончателната версия на доклада ще бъде изготвена до юли 2019 г. на английски език и ще бъде преведена на националните езици на партньорите.

4. Подбор на младежи за зимна спортна програма и подготовката им (август - септември 2019 г.)

5. Съвместно проектиране / разработване на програма за зимни спортове от треньори и спортисти (октомври - декември 2019 г.). Ще има няколко срещи на спортисти и треньори на местно ниво във всяка страна, за да се обсъдят методите и принципите на инструментите за неформално образование на базата на зимните спортове и да се разработи предложение за програмата и нейните дейности.

6. Междинна среща в Сардиния през декември 2019 г. (3 работни дни). Целта на срещата е оценка на изследователските и програмните предложения, направени от партньорите, обмен на мнения и идеи за планиране на програмата за зимни спортове. В срещата трябва да има 4 души (мениджър на проекта, 3 треньори или спортисти по зимни спортове).

7. Програма за зимни спортове във всяка страна (януари или февруари 2020 г.), включваща 10 младежи на възраст между 18 и 25 години (5 от тях трябва да са местни и 5 с по-малко възможности / в неравностойно положение - например мигранти, безработни, селски райони). Ще бъдат реализирани различни зимни спортове - напр. ски, сноуборд, шейни, хокей или кърлинг), съчетани с неформално образование. Общата продължителност на програмата ще бъде 30 часа, разделена на 5 дни (+ 1 ден пристигане, 1 ден заминаване).

Ще има различни аспекти на програмата – тийм-билдинг дейности, въведение в зимните спортове и неформалното образование; Практикуване на зимни спортове на открито, изследване на образователното измерение на зимния спорт, сесия за културно споделяне, зимен спортен конкурс, окончателна оценка. Фокусът на програмата ще бъде насърчаването на нагласите и мотивацията на младите хора да участват в зимните спортове и същевременно да проучат образователното измерение на зимните спортове, например:
  • Социално Приобщаване: зимните спортове като катализатор на приобщаващи практики, вдъхновени от положителните ценности на спортната практика (честна игра, равенство, уважение, работа в екип);
  • Лично развитие: придобиване на знания, умения и компетенции (меки, както и напречни), подпомагащи личностното развитие и осъществяване на младите хора както в живота, така и в обществото (пригодност за заетост, образование, участие);
  • Междукултурен Диалог: насърчаване на взаимното познание, положителното взаимодействие и сътрудничеството между младите хора от различни среди, за да се преодолеят предразсъдъците, дискриминацията или расизма.

8. Изготвяне на окончателния доклад (март - април 2020 г.), в който ще бъде представен проектът, както и използваните методики. Работната група на спортисти и треньори във всяка партньорска страна ще опише дейностите, реализирани по време на зимната спортна програма, нейните постижения, оценка и обратна връзка, получени от младите хора. Тя ще осигури на други заинтересовани НПО или спортни клубове най-добри практики/модел за разработване на бъдещите подобни програми. Окончателният вариант на доклада ще бъде готов до средата на май 2020 г. и ще бъде преведен и на националните езици.

9. Финална среща за оценка в България през октомври 2020 г. (2 дни), за да се оцени ръководството и да се обсъдят бъдещи идеи и проекти. На срещата трябва да има 3 представители - 1 мениджър на проекта, 1 треньор и 1 спортист по зимен спорт.

ЖЕЛАНО ВЪЗДЕЙСТВИЕ ОТ ПРОЕКТА ВЪРХУ РАЗЛИЧНИТЕ ЗАМЕСЕНИ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ СТРАНИ:

Въздействието върху младите хора, участващи в проекта, ще бъде следното:
  • Знание за различните зимни спортове;
  • Подобрена физическа форма и участие във физическата активност, особено в зимните спортове;
  • Придобиване на меки умения и трансверсни умения (гъвкавост, предприемачески смисъл и инициативност, целенасочено мислене, планиране, работа в екип), повишаване на индивидуалното социално приобщаване и успех във всички измерения на живота (лични, както и социални);
  • Повишен образователен успех и перспективи за пригодност за заетост.

Въздействието върху зимните спортисти и организации ще бъде следното:
  • Знания и умения за проучване на най-добрите практики в зимните спортове;
  • Познаване на методите за неформално образование и компетенции при използването им в комбинация със спорта;
  • Умения и опит в осъществяването на образователни дейности с младите хора чрез използването на спорт;
  • Контакти с НПО, работещи в областта на спорта и неформалното образование;
  • Мотивация и възможности за участие в по-нататъшни инициативи.


Проект Winter Sport is Coming е съ-финансиран по програма Еразъм+ Спорт на Европейския съюз.