Проект: Доброволчество за знания

Доброволчество за заетост - реални знания и умения
15.08.2015 г.
В периода 09 - 16 август 2015, в гр. София се проведе обучителен семинар по проект “Доброволчество за знания", финансиран по програма „Еразъм+”, дейност К1 – мобилност на младежки работници, който е домакин на 41 младежки работници от 10 държави в цяла Европа. Проектът има за цел да запознае участниците и обществеността със значимостта на доброволческата дейност като средство за придобиване на нови знания и умения.
Високата безработица сред младите хора в последните години, която се отбелязва в почти всички европейски държави, може да бъде резултат на множество финансови и културни особености на всяка държава, както и на Европейския съюз като цяло. Според статистика на Евростат от юни 2015, 4.724 милиона младежи (под 25 години) са безработни, като сравнено с юни 2014, младежката безработица е нарастнала с 386 000 души. В проценти, тази статистика е близо 21%, като най-ниската безработица отбелязваме в Германия (7.1%), Малта (10%), Естония (10.1%), Австрия и Дания (10.3%) и най-високата - Гърция (53.2%), Испания (49.2%), Италия (44.2%), Хърватска (43.1%). В България отбелязваме младежка безработица от над 20% във възрастовата група до 25 години. Според анализатори на пазара на труда, една от основните трудности за адаптация на младите хора е липсата на реални знания и умения, с които те да оперират в ежедневната си трудова дейност. Работодателите изискват от младежите да започнат работа с практически качества, а не само теоретични такива. Една от възможностите, чрез които биха могли да се натрупат практически умения, е доброволческата дейност, която ако бъде призната на национално и европейско ниво, ще даде на младите хора по-висока възможност за заетост. В различните държави членки на ЕС, съществуват разнообразни инструменти за признаване на знанията и уменията, които се научават чрез доброволчество, които в различна степен се признават от страна на работодателите.

Обучителният семинар, в който участват представители на България, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Испания, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, поднася нови идея за това как да се осигурят на младите хора необходимите знания и умения за заетост, чрез доброволчески дейности и как да се стимулира доброволчеството за придобиване на знания. Събитието среща младежките работниците с вземащите решения от правителствени и неправителствени структури, както и с мениджъри на международни компании. Във взаимното общуване с тези експерти, с практически посещения в спортни обекти и младежки центрове, чрез неформално обучение и запознаване с методологията на обучението чрез спорт (http://www.moveandlearn.org/) като инструмент за овластяване на младежи, участниците имаха интензивна работна седмица в София в периода 10 - 15 август 2015.

Основната цел на проекта е да се даде възможност на младите хора / младежките работници да бъдат овластени с новаторски начин за придобиване на знания и умения, с помощта на доброволчеството. Целевата група е фокусирана върху доброволчеството в спорта, като иновативен подход за включване на повече млади хора в пазара на труда, чрез натрупване на реални умения и по този начин да им бъдат предоставени повече възможности за заетост. Трансфера на добри практики между Западна и Източна Европа, както и идеите, които участниците споделиха по време на проекта, ще дадат възможност за намиране на алтернативни методи за борба с безработицата сред младите хора чрез създаване на възможности за самостоятелна заетост и заетост чрез доброволческа дейност.

По време на мероприятието, участниците имаха възможност да споделят знания и опит за неформалното обучение, методологията "Обучение чрез спорт", както и да се срещнат с разнородни специалисти. Сред експертите бяха Моника Панайотова - член на Европейски парламент 2013 - 2014 и управител на "Инно адвайзърс" - консултанска компания в сферата на европейското финансиране, която сподели опита си в организацията на кампании за доброволчество на европейско и локално ниво. Теодора Герджикова - IT специалист по дигитален маркетинг дебатира с участниците какво работодателите в компаниите очакват младите хора да знаят и могат при започване на работа, както и добри практики за корпоративна - социална отговорност. Младежките работници имаха възможност да се запознаят в детайли и с "Обучение чрез спорт" иновативна за България методология, разработена от специалисти от цяла Европа през 2013 година и имаща за цел да спомогне на за разрешаването на редица проблеми в обществото като липса на комуникация, основни човешки права и свободи, ограничаване на дивиантни поведения като агресия и насилие, засилване на екипността и чувството на обществена принадлежност.

Няколко практически посещения бяха организирани по време на проекта: посещение на баскетболен мач от Европейското първенство за участници под 16 години, по време на което на практика бяха представени доброволческите дейности по време на спортно мероприятие. Международната група посети Национална спортна академия "Васил Левски", разгледа материалната база на Академията и бе приветствана от проф. Даниела Дашева - заместник ректор по научна, проектна и международна дейност. Беше проведено и посещение на Младежки информационно консултативен център (МИКЦ) - "Възможности без граници", което запозна младежките работници с кариерното ориентиране, доброволческите дейности и проектите, които реализират съвместно с и за младите хора. Доброволческите дейности на национално и местно ниво бяха представени от Мартина Кехайова и Мартина Крушовска - държавни експерт в Министерство на младежта и спорта и Любомир Дреков - кмет на район "Лозенец" - Столична община, който реализира и стимулира доброволчески кампании на местно ниво. Ефективната комуникация и работата в екип бяха основните теми на един от дните, отчитайки значението на тези две качества за повишаване на заетостта на младите хора. В последния ден на събитието Константин Занков представи инструменти за правилното ни представяне в социалните медии и как да ги използваме в ежедневната си дейност. Ширин Амин представи стъпките, чрез които можеш да преминеш от доброволчество към заетост и самонаетост, които тя е реализирала със спортен клуб "Фабрика за шампиони". Предвидено е време и за сесии, в които участниците в събитието да разменят идеи за бъдещи съвместни проекти, както и да споделят опит в работата си по програма "Еразъм плюс" до момента.

Екипът на „Асоциация за развитие на българския спорт” и международните обучители - Сорин Буруиана (Дания / Румъния) и Йоана Сандулеску (Румъния) са изключително доволни от събитието и са вдъхновени от мотивацията на участниците да научат нови неща, да споделят добри практики и да разширят общността "Обучение чрез спорт" с нови партньори и активности, чрез които да се повишават знанията и уменията на младите хора в Европа.