Проект SpeeCh

#BeActive в ДПЛУИ, гр. Баня
02.10.2018 г.
На 02/10/2018, „Асоциация за развитие на българския спорт“, съвместно с катедра „Адаптирана физическа активност и спорт“ към Национална спортна академия „Васил Левски“ организира спортни активности за живущите в Дом за пълнолетни лица с умствена изостаналост в град Баня, Карлово. Спортната сесия, която се проведе в дома зарадва резидентите и отбеляза неочаквано висок брой участници, които се включиха и успяха да бъдат активни. В събитието взеха участие и Стамен Гешев – кмет на гр. Баня, Карлово и д-р Константин Коев – директор на ДПЛУИ, гр. Баня, които получиха благодарствен плакет от Община Карсоли за експертното партньорство и отдадеността по време на проектните дейности, реализирани съвместно през последните години. Беше представен и продукта на проекта, който представлява обширно практическо издание в 200 страници за "Методологии и техники за менажиране на спортни дейности, свързани със социалното включване в местните общности на хора с психични заболявания", като една трета от публикацията беше подготвена от български колектив от експерти в състав: Йоанна Дочевска и Ивайло Здравков /Асоциация за развитие на българския спорт/, Стефка Джобова, др. и Ивайло Лазаров, др. /Национална спортна академия „Васил Левски“/, съвместно със специалисти от Италия и Германия.
АРБС работи вече втора година с посочената институция, като през 2017 бяха проведени спортни дейности и беше заснет промоционален видео клип „В спорта всички сме равни!“, който носи посланието, че:

Спортът има силата да подобри социалното включване.
Той не дискриминира по какъвто и да е признак. Няма различни!
В спорта всички сме равни!

Видео кампанията има за цел да представи силата на спорта като интеграционен инструмент, както и възможностите за равно включване на всички социални групи. Можете да го гледате и споделите на следния линк, като ще се радваме на подкрепата на максимално много хора, за да покажем силата на спорта:


Проект SpeeCh – Спортна психична общност е проект, който стартира на 01 януари 2017 и реализира разнородни активности до юни 2018.

Основните му дейности са:
• Създаването на 3 интегрирани спортни асоциации в Италия, Германия и България. Членове на асоциациите: пациенти с психични заболявания и младежи. Цел на асоциациите: да подпомагат социалното включване на пациенти с психични заболявани в обществото чрез спортни активности.
• Публикация на наръчник "Методологии и техники за менажиране на спортни дейности, свързани със социалното включване в местните общности на хора с психични заболявания".

Партниращите организации ще бъдат част от Европейската мрежа за интегриран футбол, която бе създадена по предходен проект, финансиран от програма Еразъм+. Откривайки и свързвайки отговорните за политиките в тази сфера, споделяйки добрите национални практики за методологии и техники за менажиране на спортни дейности в подкрепа на социалната интеграция на пациенти с психиатрични заболявания ще бъдат част от резултатите по проекта. Ще бъдат реализирани и няколко международни срещи, които да подготвят обществена кампания за активното включване на посочената целева група в социалния живот.
Във всяка от партньорските държави ще бъде проведена кампания за представяне на проекта и бъдещото създаване на спортни асоциации, чиито членове ще бъдат пациенти от психичните общности и младежи от местните общества. Ще бъде организирано и спортно събитие за 8 представители на целевата група, които ще вземат участие в международен спортен турнир в Берлин, Германия. Като продукт на проекта ще бъде издадена "Методологии и техники за менажиране на спортни дейности, свързани със социалното включване в местните общности на хора с психични заболявания".

Проектът е съ-финансиран от Програма "Еразъм+" на Европейската комисия - Малки съвместни партньорства и ще се реализира в рамките на 18 месеца. Партньори: Италия, България и Германия, като партньор от България е „Асоциация за развитие на българския спорт“.