Проект: Спорт и диалог срещу насилие и дискриминация

АРБС е партньор в проект Спорт и диалог срещу насилие и дискриминация
12.01.2019 г.
Проект Спорт и диалог срещу насилие и дискриминация цели да се справи с проблема на насилието, дискриминацията, тормоза по време на и около спортни събития, сред спортистите, спортните отбори и техните привърженици. Целим да се противопоставим на насилственото поведение чрез открит диалог, приобщаване, толерантност и честна игра в спорта. Проектът иска да допринесе към употребата на спорта като дипломатически инструмент, който обединява нации и хора, независимо от тяхното минало, етническа принадлежност или пол. Както наскоро всички видяхме по време на Зимните Олимпийски Игри в през 2018г. в Пьонгчанг, Северна и Южна Корея маршируваха под един и същи флаг, слагайки настрана техните дългосрочни/познати на всички политически конфликти. Международните спортни събития имат способността да обединяват хора от целия свят и да насърчават позитивни нагласи, толерантност, приобщаване, приятелство и сътрудничество сред нациите. Те са отражение на това как различните етноси могат да се състезават под един и същи флаг и как културното разнообразие играе все по-важна роля във всяка страна и във всички спортове. Използването на приобщаването на хората в неравностойно положение и насърчаването на равни права и междуполов баланс в спорта е чудесен начин спорта да бъде рекламиран и да се привлече по-широка публика, като я накара да иска да се занимава със спорт и физически активности. Намирането на позитивни модели за подражание сред спортистите е от особена важност за деца и млади хора, които им се възхищават. Ето защо е важно хората, които се занимават със спорт да идват с различно минало, етнически групи, важно е всички спортове да включват и мъже и жени състезатели и да изпращат правилните послания на публиката, да насърчават здравословен начин на живот и развитието на масовия спорт и събитията за граждани.
Основни цели на проекта:
1. Насърчаване на използването на масови спортове за насърчаване на социалното приобщаване, равенството между половете, толерантността, международното сътрудничество и равните възможности за младите хора.
Тази цел ще бъде покрита в рамките на дейности, които включват:
  • първата транснационална среща, която ще уточни всички събития във всяка участваща страна и втората транснационална среща по време на 5-дневното спортно събитие в Румъния, в която ще участват 3 члена от всяка организация, осигурявайки тяхната допълнителна експертиза по време на събитията;
  • 5 пресконференции, проведени преди всяко спортно събитие, с цел да се представи и насърчи събитието на местно ниво на правилните заинтересовани страни и да се привлекат участници. След първото събитие в Румъния, партньорските организации ще имат възможността също да представят опита и да подчертаят резултатите по време на проведените конференции преди събитията в техните страни.
  • спортно събитие в Румъния, на което ще участват представителите от всички партньорски държави, ще се проведе в училища от 2 села и 1 малък град в Прахова, с времетраене от 5 дни.
Аматьорското спортно събитие ще се фокусира върху спортове със смесени отбори и традиционни спортове от всяка участваща държава, който ще насърчава междуполовото равенство и социалното приобщаване на младите хора, с фокус върху възрастите 16-25, от п-малките градове и провинцията.
  • 4те национални спортни събития в другите участващи държави на партньорите, които ще се фокусират на разпространението на опита от спортното събитие в Румъния. Събитието ще се проведе в местни училища, с времетраене на дейностите от 3 дни, фокусирано върху спортове със смесени отбори и традиционни спортове, но в дейностите може да участва всеки член на обществото, интересуващ се от спорт.
2. Насърчаване на спортните събития и дейности като международен инструмент в подкрепа на честната игра, приобщаването, равенството и използването на открит диалог за борба с насилието, расизма и екстремизма във и около спортни събития, сред конкуренти или поддръжници, чрез спортни дейности и създаване на диалог между заинтересованите страни
Тази цел ще бъде покрита в рамките на дейности, които включват:
  • първата транснационална среща ще определи събитията във всяка участваща държава, включително развитието на ръководство върху сегашното ниво на насилие в около спорта и как може да бъде победено. Ръководството ще бъде основано на опита от организираните спортни събития и конференции по време на проекта, опита на всяка организация и проучването във всяка държава относно нивото на насилие свързано със спорта;
  • онлайн среши и обмен на документи, статистики, материали по проучвания, казуси между партньори с цел да се създаде ръководство в помощ на борбата с насилието и расизма или екстремистко поведение в и около спорта, спортните събития, сред състезателите и привържениците им.
  • 5 кръгли маси/конференции по темата на проекта: насилието в спорта и как да се справим с него. По едно във всяка участваща държава, организирано на местно ниво във втората част на проекта. Тези събития ще включват 25-30 местни гости от сферата на спорта, представители на местни институции, медия, училища, спортни клубове, спортисти и др. Срещите ще помогнат да се събере информация за ръководството, което ще включва добри практики и предложения за побеждаване на насилието в спортните дейности;
  • 1 финална конференция и транснационална среща в Румъния, за да се пусне в ход ръководството онлайн и офлайн, с 3 ключови членове от всяка участваща организация. Срещата ще служи също и за да се направи финалната оценка и да се определят по-нататъшни планове за разпространение за последната част на проекта и последствията.

Целеви групи:
1. Млади хора от участващите държави, които ще участват в 5-те спортни събития – целим да насърчим масовия спорт в малките общности/селски райони, където има по-малко възможности за млади хора.
Проектът ще адресира също и нуждата за приобщаване на по-малко облагодетелстваните млади хора и насърчаването на междуполово равенство, чрез спортове със смесени отбори. Ще насърчава също и толерантност и разбиране на различните спортни традиции на държави от ЕС.
2. Местни институции, училища, медия, спортни клубове, спортисти, играчи, треньори – представители на такива структури ще бъдат поканени на 5-те кръгли маси/дебати във всяка участваща държава, която ще адресира темата за насилието в спорта и как то може да бъде победено. Целта на тези събития е по-добро разбиране на важността от насърчаването на отворен диалог, подкрепата на честната игра, приобщаването, междуполовото равенство и побеждаването на екстремизма и насилственото поведение в тази сфера. За да се случи това, общностите трябва да включат всичките си структури и хората свързани с насърчаването и спортното обучение на младите хора.
Финална конференция ще се проведе към края на проекта, за да представи ръководството, разработено заедно с нашите партньори, които тогава ще го разпространят на всички ключови заинтересовани страни в участващите държави, които могат да го използват, за да направят промяна.

Проект Спорт и диалог срещу насилие и дискриминация е съ-финансиран по програма Еразъм+ на Европейския съюз, част „Спорт“.