Новини
05.02.2020 г.
В периода 04-05 февруари 2020, в София се проведе проведе трета международна среща по проект PLAY’IN TOGETHER, която беше домакинствана от Асоциация за развитие на българския спорт. По време на срещата, партньорите в проекта обсъдиха дейностите, целевата група, възможностите за устойчивост на проекта и неговата връзка с дейностите, които са планирани за домакинството на предстоящите Олимпийски игри в Париж през 2024г. Събитието се проведе в защитеното кафене на фондация „Светът на Мария“ - място за трудова рехабилитация и усъвършенстване на умения, съобразени с индивидуалните потребности на заетите в него хора с интелектуални затруднения.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
01.02.2020 г.
Методологията „Обучение чрез спорт“ е иновативна за България, разработена от специалисти от цяла Европа през 2012 година. Подобни образователни инструменти се използват в редица европейски държави, като имат за цел да преборят редица проблеми в обществото като липса на комуникация, основни човешки права и свободи, ограничаване на дивиантни поведения като агресия и насилие, засилване на екипност и чувството на обществена принадлежност. „Плейдагогика“ Playdagogy е методика за обучение, предназначена за деца на възраст от 6 до 11 години, разработена от PL4Y International в началото на 2000 година. Методите подпомагат процесите на учене докато децата играят различни игри и практикуват разнообразни спортове, като се съсредоточават в следните основни теми хранене / затлъстяване, хигиена, дискриминация, увреждания, околна среда, житейски умения (самоуважение, спазване на правила, зачитане на другите, съвместна работа и др.) и поведенчески рефлекси, които влияят положително върху участващите и средата около тях. - Цел на проект PLAY’IN TOGETHER Европейското общество става все по-приобщаващо за всички хора с увреждания благодарение на популяризирането на олимпийските, параолимпийските и европейските ценности в спортната игра. - Специфични цели • Европейската младеж да промени мисленето си към хората с увреждания чрез практиката на социално-спортни дейности; • Децата с увреждания да се насърчат, оценят и осъзнят потенциала си чрез практикуването на социално-спортни дейности, пренасящи параолимпийски, олимпийски и европейски ценности; • Положителните взаимодействия и приятелството между европейските граждани следва да бъдат в основата на тяхната комуникация, а спортните игри се превръщат в силна връзка и обединяваща публика за гражданите с или без увреждания. - Част от разработените до момента образователни инструменти могат да бъдат изтеглени и ползвани свободно от следния линк: https://www.dropbox.com/sh/bxcstqprebza25f/AAChOYC_Q1NIaZTBmoovBp60a?dl=0 Проект PLAY’IN TOGETHER е съфинансиран по програма Еразъм+ на Европейския Съюз.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
31.01.2020 г.
В периода 28-31 януари 2020 г. в Брюксел, Белгия се проведе първа среща по проект #SPORTolerance, който през следващите 24 месеца ще провежда дейностите си в Белгия, Босна и Херцеговина, България и Кипър. Проект #SPORTolerance идва в момент, когато Европа е изправена пред икономически затруднения, миграционни потоци, тероризъм, опасен възход на популизъм, ксенофобска реторика, екстремизъм и други явления, които тестват нашите демокрации и разклащат доверието на обществото към държавните и международните институции. Въпреки, че радикализацията може да се случи на всяка възраст, младите хора в търсене на чувство за принадлежност, цел в живота или идентичност могат да бъдат особено незащитени. Младите хора също са една от най-мобилните и динамични групи от населението, имащи разнородни възможности за взаимодействие с лица от различен културен произход.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
30.01.2020 г.
В периода 28-30 януари 2020 г., в Брюксел, Белгия се проведе първа партньорска среща по проект „DU MOTION“, в който участват партньори от Белгия, България, Хърватия, Италия, Полша, Швеция и Турция. От страна на “Асоциация за развитие на българския спорт” взеха участие Калинка Гударовска и Ивайло Здравков, членове на УС на АРБС.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
29.01.2020 г.
На 28 и 29 януари 2020 г. в Брюксел, Белгия, се проведе съвместно разработване на програмата Еразъм+ и Европейският корпус за солидарност. Повече от 600 участници имаха възможността да се включат в комбинация от пленарни и тематични сесии, фокусирани върху основните дейности на Еразъм+ и програмите на Европейския корпус за солидарност, като направиха преглед на постигнатото досега и на предложенията за подобряване и обмен на добри практики. Имаше широки възможности за принос и обратна връзка за механизмите на подкрепа и техническите аспекти на тяхното прилагане. Дискусиите бяха базирани на работата, реализирана в периода 2014 – 2020 и в допълнение към работните сесии бяха предложени възможности за работа в мрежа и културни дейности, които да допълнят програмата и да улеснят обмена между заинтересованите страни.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
29.01.2020 г.
На 29.01.2020 година в град Брюксел, Белгия се проведе първа среща по проект MiSport, в която от името на Асоциация за развитие на българския спорт (партньор по проекта от България) взе участие Калинка Гударовска – член на УС на организацията.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
29.01.2020 г.
На 29.01.2020 в гр. Брюксел, Белгия се проведе първа международна среща по проект “Здравословен Живот чрез Здравословни Хранителни Навици” (ЗЖЗХН). На срещата бяха обсъдени конкретните дейности, които ще бъдат извършени по време на проекта ЗЖЗХН, които са следните:
ВИЖ ПОВЕЧЕ
26.01.2020 г.
На 26.01.2020, в София се проведе младежко събитие на Ученическа мрежа за неформално образование У.М.Н.О. под егидата координатор на У.М.Н.О Виктория Табакова и #ABLEMentor Борис Вардев.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
25.01.2020 г.
В периода 22 – 25 януари 2020, в Сараево, Босна и Херцеговина се проведе трета международна среща по проект Youth Sports Fair Chance, която имаше за цел да анализира дейностите по проекта до момента и да обсъди предстоящите спортни и образователни дейности в държавите – партньори по проекта, които ще се реализират на местно ниво преди международното спортно събитие за деца, което ще се проведе в Сплит, Хърватска през август 2020. По време на срещата се проведе и детско спортно събитие, което промотира толерантност и солидарност сред участващите в него деца. В срещата от името на „Асоциация за развитие на българския спорт“, партньор в проекта от България, взеха участие Йоанна Дочевска и Калинка Гударовска – членове на УС на АРБС.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
24.01.2020 г.
На 24 януари 2020г., в София, България се проведе кръгла маса по проект „Спорт и диалог срещу насилие и дискриминация“. В нея взеха участие представители на Асоциация за развитие на българският спорт, спортни педагози, учители, кинезитерапевти и треньори, които обсъдиха и анализираха различни теми, предизвикателства и проблеми свързани с насилието, дискриминацията и тормоза по време и около спортни събития.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
22.01.2020 г.
Art of creative thinking ACT /Изкуството на креативното мислене/ е мобилност за младежки работници (Обучителен курс), която ще работи за придобиване на едно от най-ценните умения на бъдещото - творческо мислене и това как се появява и развива в младите хора, тъй като това е едно от новите умения, които работодателите търсят и трудно се придобива чрез формалната образователна система.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
20.01.2020 г.
На 20 януари 2020г., в София, България се проведе спортно популяризиращо събитие по проект „Спорт и диалог срещу насилие и дискриминация“. В него взеха участие представители на Асоциация за развитие на българският спорт, спортни педагози от Сектор Баскетбол в катедра „Баскетбол, волейбол и хандбал“ и кинезитерапевти от Сектор „Адаптирана физическа активност и спорт“ в НСА „Васил Левски“, които проведоха спортен празник за младежи в неравностойно положение и дискутираха с тях теми свързани с насилието, дискриминацията и тормоза по време и около спортни събития.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
17.01.2020 г.
В периода 13.01 - 16.01.2020 г. в Мадрид, Испания се проведе първа среща по проект “Europe is moving”, реализиран съвместно от партньорски организации от България, Испания и Словения. От страна на “Асоциация за развитие на българския спорт” взеха участие Константин Занков и Ивайло Здравков, членове на УС на АРБС.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
15.01.2020 г.
На 15.януари 2020г. бе проведено първото за 2020г. заседание на Обществения съвет към „Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите“ към 44-тото Народно събрание, в което взе участие Калинка Гударовска - представител на Асоциация за развитие на българския спорт.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
10.01.2020 г.
В периода 08 – 10 януари 2020 в централата на Хърватски Параолимпийски Комитет се проведе среща на екипа по управление на проект South-East European Youth Parasport Exchange SEEYou, който обсъди и планира всички дейности, които ще се проведат през предстоящите 36 месеца. Обучителните и спортни дейности ще спомогнат за развитието на спорта за хора с увреждания в партньорските държави - Хърватия, Сърбия, Гърция, Белгия, България и Германия. В срещата взеха участие Йоанна Дочевска и Стефка Джобова - представители на партньорската организация от България – Асоциация за развитие на българския спорт.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
08.01.2020 г.
В Европа живеят около 80 милиона души с увреждания, което се равнява на около 15% от населението на ЕС. Спортът е признат като инструмент за насърчаване на социалното включване на хората с увреждания.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
06.01.2020 г.
Проектните дейности включваха „Академия за младежки работници“, която във всяка държава предостави възможност на 12 младежи на възраст 18-30 години, проявили желание да повишат своите знания и умения в сферата на младежката работа да работят върху практически сценарии за личностно и професионално развитие на младите хора, с които те комуникират. В нея бяха включени следните модули: работа в екип, интеграция на група, лидерство, мениджмънт на конфликти, спорт (физическа активност) и психомоторно включване в младежката работа, мотивация, ИТ инструменти в младежката работа, методи и инструменти за младежка работа, комуникация с младежи, управление на времето. Практически сценарии бяха разработени и по темите: правна рамка за създаване на НПО, промотиране и спонсорство, цели, визия, ценности, финансиране, персонал и заетост.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
06.01.2020 г.
Да си елитен спортист е както привилегия, така и голямо задължение. По време на спортната си кариера, основната цел на спортиста са постигнатите резултати, които са основният мотивационен двигател заради взаимосвързаността с доходите и интереса на клубовете и спонсорите. В рамките на ежедневните си тренировки и състезания, спортистите развиват умения за преодоляване на различни проблеми, развиват работни навици, укрепват и изграждат самочувствие и характер.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
05.01.2020 г.
Проектът ”MiSport – приобщаване на мигранти чрез спорт” представлява инициатива, реализирана на практика от общи нужди на всички участващи страни - Франция, България, Италия, Гърция и Румъния. Има няколко източника и причини за мигрантския феномен, на който чрез целите и дейностите на този проект се стремим да предложим решения.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
05.01.2020 г.
- Конкретните дейности, които ще бъдат извършени по време на проект Здравословен Живот чрез Здравословни Хранителни Навици ЗЖЗХН, са следните: 1) Анализ на успешни практики на младежкото обучение в спортното участие, физическата активност и здравословното хранене, подобряващо здравето. Изследването ще обхване секторите на спорта, неправителствените организации, фитнес и диетолозите (съоръжения, експерти и практици). 2) Създаване на Наръчник за добри практики. 3) Създаване на Формат за обучение за смесени групи от професионалисти (спортни треньори, НПО обучители и практикуващи в сферата на здравословното хранене), предоставящ им методи за неформално обучение, с които да предадат на младежите цялостна практика за здравословен начин на живот. 4) Провеждане на местни обучения за професионалисти във всяка страна/организация партньор. 5) Провеждане на местни дейности с млади хора в неравностойно положение (10 на държава) във всяка партньорска държава/организация. Дейностите ще включват прилагането на програма за неформално обучение, фокусирана върху различните аспекти на цялостния здравословен начин на живот (спорт, физическа активност и здравословно хранене). 6) Създаване на Учебник за оператори от различни сектори, за насърчаване на здравословния начин на живот сред младите хора чрез неформално обучение. 7) Провеждане на дейности за повишаване на осведомеността на местно ниво, насочени към младите хора, общностите, образователните институции и заинтересованите страни в областта на спорта, храненето и физическата активност. 8) Създаване на Уеб Платформа на проекта на няколко езика, съхраняваща информация за проекта и образователно съдържание.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
23.12.2019 г.
На 21 декември 2019, в рамките на петите поредни Коледни празници в Банкя, организирани от Столична община район „Банкя“, участниците в проект Спортна дипломатическа академия организираха благотворителен базар, на който бяха събрани средства за нуждите на Дом за пълнолетни лица с умствена изостаналост, гр. Баня, Карлово.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
23.12.2019 г.
Ежедневно в личното си, социално или професионално поле можем да видим всички предизвикателства, които се случват в обществото: дискриминация, расизъм, заболявания (физически и психически), бедност, финансови проблеми в семействата, бариери при достъпа до работа. Спортът е социален феномен, свързан с всички полета и сектори (здраве - физическо, психическо и емоционално, социално включване, образование, туризъм, политика, бизнес и устойчивост). Този факт отразява това, че спортът е много мощен „инструмент“, който ако се използва правилно, може да се справи с предизвикателствата, пред които са изправени нашите общества, и да помогне на хората да живеят по-добре.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
19.12.2019 г.
В периода 12.12.2019 – 19.12.2019, в Сасари, Сардиния, Италия се проведе обучение ETS for Youth Equality, в което взеха участие 5 младежки работници, треньори по вид спорт и обучители от България, Италия и Ирландия.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
18.12.2019 г.
На 17 декември 2019 година в гр. Брюксел, Белгия се проведе семинар на тема „Специфичност на спорта в рамките на ЕС“ (Specificity of sport within the EU) в рамките на одобрения работен план на ЕС за спорт (2017-2020), чиито общи цели са:
ВИЖ ПОВЕЧЕ
12.12.2019 г.
В периода 09-12 декември 2019, в Сараево, Босна и Херцеговина се проведе първа среща по проект „Структурирано обучение за осведоменост в медиите“ (Structured Learning for Awareness in Media/SLAM), който има за цел да повиши информираността и критичното мислене на младите хора за ролята на средствата за масова информация като предизвикателство и предпоставка за по-приобщаващи общества към мигранти и бежанци.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
10.12.2019 г.
Център за развитие на човешките ресурси, национална агенция по програма „Еразъм+“ в България организира „Годишна среща на акредитираните организации по доброволчески проекти“, която се осъществи в София, на 10 декември 2019г.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
09.12.2019 г.
В периода 03-09 декември 2019 в Сараево се проведе втори Модул по проект „Спортна дипломатическа академия“, който събра 80 спортни администратори, треньори и доброволци от 4 държави. В рамките на пилотна програма за мобилност в сферата на спорта бяха финансирани 7 инициативи през 2018 година, като дипломатическата академия е приносът на страната ни към целенасоченото развитие на човешкия капацитет в спорта, който Европейската комисия започва да подкрепя усилено. Общият бюджет на тази покана за представяне на проектни предложения беше на обща стойност 1,2 милиона EUR. Поканата имаше за цел да допринесе за развитието на спортните организации чрез подпомагане на мобилността с учебна цел на техния персонал. Обменът на хора, идеи и добри практики може да бъде от полза за хората, за техните организации и за спорта и обществото като цяло и ще залегне като един от основните приоритети на програма “Еразъм+“ в нейната спортна част след 2020 година, когато се очаква и удвояване на бюджета. Пълна информация за селекцията е налична на страницата на Европейската комисия: https://ec.europa.eu/sport/news/2018/results-published-call-proposals-exchanges-and-mobility-sport_en.
ВИЖ ПОВЕЧЕ
prev
1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 50
next