Полезни съвети

Кои са подходящите спортове за възрастните хора
г.
Заниманията със спорт намират приложение не само при лечението на възрастните хора.
Техният многостранен оздравителен ефект и профилактично въздействие противодейства на преждевременното остаряване, като поддържа стареещия организъм на възможното най-високо структурно и функционално ниво.

Значителен е приносът на българската геронтологична школа с нейния основоположник д-р Драгомир Матеев. Според него промените в организма на старите хора до голяма степен наподобяват явленията на инволюцията и атрофията вследствие обездвижване и е възможно да им се противодейства със средствата на физическата култура и спорт.

Препоръчва се груповата форма на занимание, но при липса на такава възможност възрастните могат да се занимават и самостоятелно , като предварително са им дадени необходимите указания за самоконтрол и за правилно изпълняване на физическите упражнения.

И в двата случая упражняващите се трябва периодично да се подлагат на контролни медицински прегледи /най-малко на 6 месеца/ , където освен обичайните изследвания трябва да се прави оценка и на физическата дееспособност с подходящи стандартни тестове. Добре е по възможност да се осигурява медицински контрол и по време на самите занимания.

Най-правилно е групите за физкултурни и спортни занимания с възрастни да се оформят според вида на заболяването при случаите на хронични заболявания.

При здравите се използва делението на Световната здравна организация: средна възраст 45-59 год.;възрастни 60-75 год.; стари хора 75-90 год. и дълголетници над 90 год. Необходимо е да се подчертае ,че много често физическите възможности на старите хора не отговарят на календарната им възраст и е по-удобно групите да се сформират на базата на физическа дееспособност.

В заниманията с възрастни хора се използват гимнастически упражнения и елементи от различни спортове, като най-често се съчетават.

Особено подходящи са тези с цикличен характер , за развиване на качеството издръжливост.

Това са предимно ритмичните гимнастически упражнения от типа на основната гимнастика , ходенето под формата на дозирано теренно лечение и туризъм; дозираното бягане ; колоезденето и плуването.

Тенисът на корт, на маса и бадминтонът също се считат подходящи за третата възраст.

Упражненията за бързина , скоковете , спортовете като футбол , баскетбол , хандбал , волейбол на мрежа , вдигане на тежести , бокс , борба и джудо не се препоръчват пред вид големите изисквания към организма на възрастния човек.

Основните принципи , които трябва да се спазват са индивидуален подход , постепенност и общо въздействие , при които се вземат под внимание влошените с възрастта адаптационни , възстановителни възможности и характерни психични особености.

В началото на заниманията с възрастни и стари хора се налага да бъде използван методът на показване при разучаването и изпълнението на физическите упражнения като постепенно се включва и словесният метод.

През този начален период целта е подобрява- нето функцията на всички телесни органи и системи и изграждането на двигателни навици за правилно ходене , бягане и други физически упражнения. Използват се гимнастическият метод и малкоподвижните игри.

След преминаването на този подготвителен етап , който трае няколко месеца , постепенно кръгът на използваните средства се разширява , включват се елементи на спорт и се започва постепенна тренировка на организма с дозирано ходене , бягане, плуване , гребане или друго подходящо средство.

Най-добре е заниманията с групите за възрастни и стари хора да се водят от специалисти – кинезитерапевти за да се спази най- правилният подход в реализирането на това високо хуманно дело , каквото е запазването здравето , работоспособността и жизнеността на тази по-голяма част от населението.


Източник: www.tialoto.bg
Статия от: д-р Ралица Стоева

Д-р Ралица Стоева е дипломиран кинезитерапевт, завършила е Национална спортна академия “Васил Левски”. Д-р Стоева е участвала в обучителни семинари за здравни специалисти в РНЕС /Pacific Health Education Center/; в гр. Бейкърсфийлд, Калифорния, САЩ. Автор на редица публикации - Stoeva,R.- Implication of remedial gymnastics for patients with chronic obstructive lung disease,Pnevmol.i ftiziatr.4,1989,p.32-36, Стоева,Р. – Кинезитерапия и здраве , Хомо Футурус 2003 и др. От близо 10 години се занимава с рехабилитция на бебета и деца.