Проект: СпортИграция

АРБС представи добри практики в сферата на интеграцията чрез спорт на научна конференция
18.05.2016 г.
В периода 18 - 19 май 2016 година, Национална спортна академия "Васил Левски" проведе четвъртото издание на своята регионална научно-практическа конференция „Спорт и сигурност“. Конференцията има за цел обединяването на научни знания, постигнати от националната и международна научна общност в областта на сигурността при провеждане на спортни събития, както и осъществяване на професионални дискусии по актуални европейски и международни политики – борба срещу насилието на стадионите, противодействие срещу уговаряне на мачове, анти-допинг мерки, противопоставяне на хулиганството и расизма в спорта, както и на злоупотреба със спортисти (особено деца и младежи), оцеляване и самозащита и др.
Участници в конференцията са изследователи или специалисти от практиката, които желаят да представят свои научни резултати или полезен практически опит във връзка със сигурността в спорта чрез доклади. Докладите ще бъдат публикувани в регистрирано печатно издание – Сборник доклади и резюмета от научно-практическа конференция „Спорт и сигурност“ 18-19 май 2016. Предвид изключително значимия обществен характер на дискутираните теми, НСА „Васил Левски“ се стреми към осигуряване на свободен достъп до знания в областта на сигурността в спорта. Участниците се регистрират въз основа на изпратени резюмета и доклади в съответствие с изискванията за представяне на резюмета и доклади.

"Асоциация за развитие на българския спорт" взе участие в научната конференция с доклад на тема "Интеграция чрез спорт за гарантиране сигурността на местните общности", подготвен и представен от Ивайло Здравков - член на УС на АРБС. В представеното изследване бяха откроени добри практики, които се прилагат за интеграция чрез спорт в различни държави в Европа и по света и които дават позитивни резултати в интеграционните процеси, намаляват рисковете и спомагат за изграждане на единно общество, в което няма напрежение и разделение, а от тук – то е и много по-сигурно във функционирането си. В изследването бе затвърдена идеята за уникалността и универсалността на спортът, който не дискриминира по какъвто и да е признак, като например пол, раса, цвят, етнически или социален произход, генетични черти, език, религия или вярване, политическо или всякакво друго мнение, увреждане, възраст, сексуална ориентация.

През 2016 година, АРБС работи за популяризиране на интеграцията чрез спорт, като създаде и платформа за добри практики по проект "СпортИграция", която е налична на адрес: www.sportigration.com