Проект: HAPPY BONES

ПОПУЛЯРИЗИРАЩО СЪБИТИЕ ПО ПРОЕКТ HAPPY BONES СЕ ПРОВЕДЕ В СОФИЯ
27.06.2021 г.
На 27 юни 2021, в София се проведе популяризиращо събитие по проект Happy Bones, което имаше за цел да запознае спортни специалисти с възможността да участват в предстоящото обучение за спортни специалисти, което има за цел да ги запознае със специфична методология за работа с лица с остеопороза.
Обучение на Обучителите, за да се предизвика ефекта на лавината и да се предоставят възможности за пациенти с остеопороза за спефицична физическа активност. След обучението, в рамките на 2021 и 2022 година ще бъдат реализирани местни дейности в държавите – партньори по проекта, в които ще бъдат тествани натрупаните знания с целева група от 15 жени, които са диагностицирани с остеопороза. С кандидатстването в обучението, участниците поемат ангажимент за предаване на наученото на минимум 72 безплатни тренировки (24 седмици х 3 сесии = 72 сесии в период от 6 месеца), както и да споделят информацията по време на местно обучение на местни спортни/здравни специалисти.

ОСНОВНА ЦЕЛ НА ПРОЕКТ HAPPY BONES:
Като се имат предвид нуждите за насърчаване на пациенти с риск или страдащи от остеопороза да упражняват физическа активност, както и да се обучават здравни специалисти за това как да ги насърчават, целите на проект HAPPY BONES са:
• разработване и насърчаване на иновативен протокол за упражнения за остеопороза за остеопенични/остеопоротични, обездвижени жени на възраст 50-65 години, за да ги включат в умерени упражнения и като следствие, да повишат качеството им на живот (във физиологичен и психологически план);
• обучение на треньори и експерти по физическо възпитание със специфични умения в участващите страни, за да се стандартизира протокола за упражнения за остеопороза и да го направи преносим и приложим също в други контексти и страни. Обучението ще се организира по методологията обучение на треньори, за да се предизвика каскаден ефект и да се включат повече оператори в сектора;
• да се сравни отказването и спазването на тренировъчния протокол в двете различни среди (работно място и Спортна асоциация), за да разберем кое е най-доброто решение за насърчаване на редовната физическа активност. Придържайки се към проекта, работодателят се включва в здравето на своите служители и в същото време приема мерки за намаляване на косвените разходи, породени от часовете на отсъствие, причинени от възможните рискове поради патология.

Проект Physical activity in women in menopause: a collaborative partnership for active lifestyles for the prevention and treatment of osteoporosis / HAPPY BONES е съ-финансиран по програма Еразъм+ на Европейския съюз.