Полезни съвети

Спортът като начин на живот
г.
В книгата „Лекарят, моят приятел” Фабрицио Дуранти – един от най-големите капацитети по високи човешки постижения, ни учи какво ни дава спортът и защо си заслужава да го превърнем в начин на живот.
Да стане човек дисциплиниран спортист, за предпочитане още от малък, означава да приеме да се ангажира с физическа активност, да се стреми към постигането на резултати, да се справя с живота чрез спорта, чрез състезанието, чрез изпитанията, да полага усилия дори когато няма желание за това. Всичко това представлява най-големият ресурс, който имаме на разположение, когато се озоваваме пред изпитанията на живота.

Как да победим заседналия начин на живот?

Тази мотивация откриваме чрез внушението, чрез разбирането, че заседналият начин на живот неизбежно предизвиква същия ефект, който бихме получили, ако държим една кола в гаража. Сега знаем, че организмът представлява биологична кола, която, колкото и да е съвършена, изисква да бъде добре поддържана. Ако обаче я държим „в гаража”, лека-полека ще я повредим.

Ако водим заседнал начин на живот, здравето на нашето тяло постепенно ще се подкопава и накрая ще се разболеем. Следователно, искаме ли да избегнем това, движението трябва да бъде първата стъпка. И ако разумното осъзнаване, че трябва да спортуваме, не ни е достатъчно, трябва да използваме самовнушението, като си повтаряме колко е хубаво да се посветим на някаква физическа активност, която да ни допада, и колко е вредно да водим заседнал живот. По този начин ще намерим сили да се отнасяме добре със себе си, което е наше задължение и право.

Как да си наложим да спортуваме?

Не допускайте грешката на мързеливците, които приписват на почивката качества като задоволство, топлота, спокойствие, възстановяване, а на спорта – напрежение, потене, умора, неудобство.

Спортът като начин на живот

Основното, на което трябва да наблегнем е, че спортът предизвиква положителни идеи (да отслабнем, да се освободим от стреса, да подобрим физическата си форма и самоуважението си, да се преборим с чувството за скованост и задушаване, предизвикано от факта, че сме прекарали целия ден между четири стени, да отделим време само за себе си, да разговаряме с приятелите, с които тренираме, и т.н.).

Ако осъзнаем тази информация, после ще ни бъде лесно да си внушаваме правилните идеи за нашето добро състояние и мисълта да се закотвим на дивана, когато се върнем от работа, ще ни се струва най-лошата перспектива.

Спортът може ли да промени живота ни?

Повечето хора не си дават сметка какво означава всеки ден да изпитват ефекта от ендорфините, тези биологични молекули, които се активират от физическата активност и които имат положително влияние върху мозъка, душевното състояние, жизнената енергия. Човек, който тренира, трудно се изморява през деня, а ние знаем, че умореният човек не живее пълноценно, не съумява да се наслаждава дори и на моментите на щастие.

Редовното практикуване на физическа активност води до положително състояние на метаболизма, на психиката, на ума, което се вижда най-вече при хората, които са водили заседнал живот и след това започват да спортуват.

Не само трябва да се възползваме от всички предимства, които спортът ни дава, но е добре и да се научим да ги поддържаме, никога да не спираме, да откриваме все повече причини и начини да се забавляваме и да спортуваме.




Източник: http://dieti.rozali.com