Полезни съвети

Бягането в парка - източник на здраве и добра форма
г.
Бягането в близката градинка или парк - и сърцето, и мускулите ви се освежават от притока на чист въздух, а вие се чувствате като възродени и винаги сте в прекрасна форма!
Главната ви цел трябва да бъде не да развиете висока скорост, а да стигнете до финала в добра форма. Идеалното времетраене на бягането за укрепване на сърдечно-съдовата система е 45 минути. Ако вече сте достатъчно тренирани в градски условия, няма да срещнете трудности. Но ако подготовката ви е слаба, ще ви трябва малко повече време за постепенно увеличаване на натоварването.

Първата седмица бягайте не повече от 20 минути на ден, втората - 30 и чак на третата опитайте да достигнете до 45 минути. Не бива да чувствате дискомфорт и прекомерно напрежение в тялото.

Бягайте „на части\". Ако пътят е стръмен, бягайте нагоре 10 минути, а после надолу 5 минути, преди да стигнете до равен терен. Отначало това разнообразие може да ви измори, но бързо ще свикнете с него и ще подобрявате непрекъснато ритъма си.

Резултатът е налице - вие вече не се задъхвате, когато гоните автобуса или когато решавате да поиграете на топка с децата.

Нашият съвет е да се снабдите с пулсометър, за да следите да не надхвърляте 60-70% от максималната си сърдечна честота, която се изчислява по формулата 220 минус възрастта ви.

Теренът, по който тичате, е осеян с препятствия - камъни, дупки... това засилва чувството ви за равновесие и координационните ви способности.

Неравната почва ви принуждава да разработвате стъпките си и да бъдете внимателни. В зависимост от това дали става дума за кал, камъни, затревен или гладък терен, вие контролирате силата на натиска с ходилата и стягането на мускулите на бедрата и подбедриците. Заедно с това постепенно ставате все по-уверени във възможностите си. Големият плюс е, че податливата повърхност на терена предпазва ставите.

Нашият съвет е да носите удобни обувки за бягане, които обхващат глезените и по този начин ги предпазват от травми. Подметките трябва да имат дълбок грайфер, за да се избегне опасността от подхлъзване.


Докато тичате из гората, организмът ви увеличава потребностите си от кислород. Свежестта и чистотата на горския въздух улесняват физическата ви работа, сърцето е тонизирано, увеличава се мускулната маса. Токсините постепенно напускат тялото ви, в резултат на което намалява риска от мускулна треска след бягането.

Сбогом на грижите - мислите ви са насочени към това да управлявате движенията си, а това отдалечава съзнанието ви от всекидневните проблеми. След всяко бягане самочувствието ви се повишава, настроението ви се подобрява.

Нашият съвет е да дишате през носа, с освободени от напрежението рамене и шия. По този начин ще отворите гръдния кош и ще улесните достъпа на Въздух към него. Ако се задъхате, не спирайте, а преминете в ходене.



Източник: http://dieti.rozali.com