Полезни съвети

Значението на загряването преди тренировка
г.
Ако някой някога се беше заел да формулира законите на спорта, то несъмнено един от първите(ако не и първият от тях) би бил нещо от рода на „Загрявайте винаги преди да спортувате”.
Знам, че не аз откривам топлата вода, но дали от желание за по-бързо започване (респективно завършване) на спортната дейност или заради натрупана неприязън към разгряващите движения в началното училище, които само „взимат” от времето за така очакваната игра, загряването се пренебрегва от доста хора. Както вече разбирате, това си е сериозна грешка, която се надявам да избягвате за в бъдеще.

Основната идея на загрявката се подсказва от самата дума - повишаване на телесната температура, но освен това тя има за цел и да „подготви” тялото ( в цялата му физична и метафизична прелест - мускули, стави, сухожилия....+ психика, мотивация.... ) за очакващото го напрежение. Независимо дали ви очаква тренировка в залата за фитнес, игра на тенис или баскетболен мач, рискът от контузия е доста по-голям за незагрято тяло, а не вярвам някой да изгаря от желание да се травмира, спортувайки. От друга страна, загрятото тяло търпи по-ефективно натоварване и е способно на много по-добри спортни постижения (Ако искате да стигнете и минете заветните „100 от лежанка” /извинете, дами/, не хващайте лоста без да сте загрели, моля ви!).

Начините за загряване не са чак толкова много. Желаното повишаване на телесната температура с 5-10 градуса (пряко следствие от ускоряването на пулса, между другото) може да се постигне с постепенни натоварвания върху тялото, съвпадащи по тип със „сериозното” натоварване, но с по-малка интензивност или съпротивление. Ако ви очаква крос, например, 800м бягане в бавно равномерно темпо биха ви свършили добра работа, особено ако после добавите и леки разтягащи упражнения. По същия начин стоят нещата и със спомената по-горе серия на лежанката. Предшествана от повече повторения само с лоста и лек стречинг, 100-те от лег със сигурност ще ви послужат и за нещо повече от тема за перчене пред приятели.

Друг вариант за загряване, идеален за фитнес-залите, са кардио-тренировките. Всичките степери, велоергометри, крос-тренажори и останалите им знайни и незнайни братя могат да ви свършат работа, тъй като натоварването е постоянно, равномерно и ускоряването на пулса може да става под абсолютен контрол. Започнете тренировката си с кардио-дейност на ниска степен за около 5-10 минути, след края й разтегнете леко натоварените мускули и сте готови за ползотворна тренировка.

На няколко пъти вече споменавам разтягането или т.нар. стречинг в комбинация с други начини за загряване. То е малко или много онова, което бабите ни наричат гимнастика и е абсолютно задължителна част от загрявката. От друга страна обаче, един цялостен (обхващащ колкото може повече мускули и стави) комплекс от стречинг-упражнения, е напълно достатъчен за една добра загрявка, като едновременно с това прави тялото по-гъвкаво, което изобщо не е за пренебрегване.

Възможност за загрявка са и мускулните масажи. Те кръвоснабдяват мускулните влакна и повишават телесната температура, но пък са детайлни, т.е. не работят за цялостната спортно-двигателна способност на тялото, и е най-добре да бъдат прилагани от специалист, а такъв невинаги е под ръка...все сериозни минуси.

Надявам се от толкова редове да сте запомнили колко важна е загрявката, а от толкова възможности все да сте набелязали поне една (при повече от една – браво!) за следващия път във фитнес-залата, плувния басейн или спортната площадка. Успех!


Източник: www.tialoto.bg