Полезни съвети

Да започнем да бягаме – подготовка и съвети
г.
Ако сте решили да започнете да бягате редовно, за да скъсате със заседналия начин на живот, за тонус или пък като част от общата ви програма за спорт, трябва да знаете някои неща, за да сте подготвени преди да започнете
Физическа подготовка:

Ако сте на възраст под 40 години и се чувствате здрави, можете да започнете с някоя от нашите програми за бягане за начинаещи. Ако сте на над 40-годишна възраст, чувствате се здрави и нямате наднормено тегло, също можете да започнете с някоя от нашите програми за начинаещи.

Забележете, обаче, че ако сте на повече от 40 години и имате наднормено тегло и/или страдате от някаква болест или болестно състояние като например високо кръвно налягане или високо ниво на холестерол в кръвта и т.н. или някой в семейството ви страда или е страдал от болести на кръвоносната система, трябва най-напред да се консултирате с лекаря си, преди да започнете. Това важи и ако страдате от някаква хрони1чна болест, като например астма.

Все пак, запомнете, че ако някой ден се чувствате зле и ви е прилошало, по-добре е да пропуснете бягането за деня. Ако пък ви прилошее по време на тренировка, спрете да бягате и ако се наложи се свържете с лекаря си.

Екипировка:

Ако сте решили да започнете да бягате редовно и ако намеренията ви са сериозни, по-добре се подгответе по най-добрия начин, за да можете наистина да изпълните намеренията си. Купете си чифт маратонки или кецове, които са предназначени специално за бягане, както и подходящо облекло.

Ако не си набавите нужната ви екипировка и не се грижите за нея добре, рискувате от една страна здравето си и от друга това да спрете да тренирате преди да сте достигнали някакви съществени резултати.

Психическа нагласа:

Когато обуете новите си обувки за бягане за пръв път и излезете, за да бягате, първите образи и нагласи, които ще имате в съзнанието си ще са свързани с предишен опит в тази област.

Така е устроена нашата психика. Ще си спомните времето, когато сте били в супер добра форма и сте тренирали за някой маратон или например как онзи път в училище надбягахте всичките си съученици в час по физкултура, или времето, когато активно сте играли футбол или хандбал.

ЗАБРАВЕТЕ ЗА ТОВА! Това е история! Ако тръгнете с такава нагласа в най-добрия случай тя ще ви се отплати с болки в мускулите или в най-лошия случай с някоя травма.

Всяко нещо с времето си, е казал народа. Започнете внимателно и спокойно и следвайте програмата за начинаещи, за да постигнете резултати в по-дългосрочен план.

След като започнете тренировките и тренирате достатъчно често и според програмата, бързо ще си възвърнете “инвестицията” в екипировка и “загубеното” време. Ще се почувствате по-добре и физически и психически, ще се повиши самочувствието ви и ще станете по-ефективни на работното място и вкъщи.

Добре би ви се отразило, ако имате достъп до някой спортен клуб, в който да се запишете и да срещнете хора с подобни на вашите интереси. Така ще научите много неща от тях и ще има с кого да бягате някой път, когато не ви се бяга сами.


Източник: www.tialoto.bg