Полезни съвети

Речник на типовете добавки
г.
Кое какво е в няколко изречения
В тази статия-речник Ви предлагам сбит преглед на различни популярни групи добавки, систематизирани по функционални и/или по морфологични особености. Иначе казано, предстои Ви да прочетете най-важното за най-популярните типове хранителни добавки, обединени според предназначението им и според състава на активните им вещества.

Речник на хранителните добавки

Азотни буустъри (Нitric boosters, NO2 boosters)

Това са група добавки, обединени около основната съставка - аминокиселината аргинин и нейните прекурсори. В индустрията е прието, че азотните буустъри внасят в тялото съставки за произвеждане на азотен оксид и подпомагат процеса по неговото производство. Този тип добавки се използват с цел подобряване на обемна на мускулатурата, като създават нетраен, но зрелищен напомпващ ефект.

Антиоксиданти (Antioxidants)

Антиоксидантите са много широка група вещества, които пряко или косвено въздействат върху способностите на тялото да се справи с разрушителното действие на свободните радикали. Популярни примери за билкови антиоксиданти са: екстракт от джиндифил, сесамин, екстракт от Петолистна Гиностема и др. Освен външни за химията на тялото, активните съставки на антиоксидантите могат да бъдат и ключови телесни метаболити като молекулите на Коензим Q10, например.

Аминокиселини

Аминокиселините са относително тясна група добавки. Различаваме комплексни формули, верижно разклонени формули (BCAA's), отделни аминокиселини (глутамин, аргинин, карнитин и др.). Комплексните формули се използват като по-бърза алтернатива на протеиновите шейкове, верижно разклонените (валин, левцин и изолевцин) имат славата на анти-катаболна формула. Самостоятелните формули на аминокиселини имат най-различни свойства - от гарантиране на възстановяването (глутамин), през съдоразширяващ ефект (аргинин), та до оптимизиране изгарянето на мазнини (карнитин).

Витамини

Витамините са незаменими за метаболизма химични молекули, от които се нуждаем за здрав и пълноценен живот. Днес с цел допълване на храната фармацевтичната индустрия ни предлага тези ценни вещества в комплексни/мултивитаминни формули с различно съдържание. Количеството и състава най-често е балансирано: за деца, за мъже, за жени, за професионални спортисти. Не са рядкост и строго специализираните добавки, съдържащи само една отделна група витамини (например "В-група"), а също самостоятелни формули на витамините С, Е, А и др.

Въглехидратни матрици

Въглехидратните матрици често биват бъркани с пудрите, заместващи хранене и гейнерите. Всъщност, те са само фракция на едно хранене, тъй като съдържат преди всичко въглехидратен комплекс. Думата "матрица" подсказва специално напасване на видовете и грамажите на различните типове въглехидрати (монозахариди, олигозахариди и полизахариди) с цел да бъде постигнат оптимална и контролирана крива на усвояването им. Добре е да се разбере, че въглехидратните матрици не са просто комбинация от захар, малтодекстрин и нишесте, а стандартизирани и широко тествани формули. Като такива, въглехидратните матрици предизвикват продължително инсулиново плато, което е важно условие за свръхвъзстановяването на изразходвания в тренировки мускулен гликоген. Тази група добавки се смята за подгрупа в широката група на "енергетиците".

Гейнери

По състав гейнерите се намират между протеиновите формули и въглехидратните матрици. Според баланса на протеините и въглехидратите разглеждаме нисковъглехидратни високопротеинови, балансирани и нископротеинови високовъглехидратни формули. Цел на този тип добавки е да даде на трениращите оптимална комбинация от бързо усвоим белтъци, аминокиселини и въглехидратен комплекс със зареждаща крива на усвояване, гарантираща инсулинов пик и инсулиново плато.

Детоксикатори

Това са продукти, чийто състав включва основна група от вещества с общ или специфичен детоксикиращ ефект. По-популярно е и по-разбираемо е другото име на въпросните добавки: "прочистващи формули". Прочистващото действие може да е жлъчно-чернодробно, бъбречно, белодробно и т.н. Най-често въпросните детоксикиращи формули са билкови екстракти с общ или специфичен фитотерапевтичен, пречистващ ефект. Този тип добавки рядко имат токсичен ефект, но много от продуктите в тази група не притежават клинично потвърден детоксикиращ ефект върху хора, а се осланят на доказания ефект на отделни вещества в състава си.

Енергетици

Енергетиците са всички вещества, които внасят енергийни молекули в телесния метаболизъм. Това включва: въглехидратни матрици, енергийни метаболити (креатинови формули, АТФ, НАД, пируват), мастни киселини и др. Логично е да се заключи, че всяка добаква, която внася дадено количество енергия в тялото е от части енергетик. За да не се получава объркване, в суплементната индустрия има поставена формална граница за отделянето на енергетиците, от енергосъдържащите формули. Енергетици са онези добавки с еднократна доза, от които съдържа поне 10% от калорийния минимум на средния човек, като това не включва протеините в състава им. По американския стандарт за диетичен минимум (2000 ккал./ден) за енергетици могат да бъдат определени онези формули, съдържащи поне 200 ккал енергия от въглехидрати, мазнини и други енергийни метаболити.

Енергийни напитки

Енергини напитки наричаме тясна група напитки, съдържащи едновременно стимулатори на нервната система (като кофеин) и енергийни носители (най-често прости въглехидрати). Енергийните напитки не съдържат алкохол и не следва да бъдат употребявани с такъв. Напитките, съдържащи вещества, стимулиращи нервната система, без съдържание на въглехидрати и с ниска калоричност е по-правилно да бъдат наричани: стимулиращи или кофеинови напитки.

Ензимни формули

Ензимите са група добавки, обединени около химичната природа на активните им вещества. Най-популярни под групи при ензимните формули, систематизирани според функционалността си са: храносмилателните ензими и групата на ензимите-антиоксиданти.
Заместители на хранене

(MRP - Meal Replacement Powder)

Това са завършени функционални храни в прахообразна форма. Те са изкуствено комбинирани съставка по съставка, така че да включват всички характерни за пълноценната порция храна микро и макрокомпоненти. Повечето съдържат протеинови и въглехидратни матрици, мултивитаминни и мултиминерални формули, част свободни аминокиселини и, разбира се, фибри. Процентното съотношение на веществата за порция (или грамажа за порция) е съобразен с определен процент от средната за деня нужда. Обикновено на кутиите на този тип добавки има препоръчителни грамажи за порция според енергийния баланс (стандарти за 2000 ккал, 2500 ккал, 3000 ккал) или се дава коефициент за умножаване според активното тегло на консумиращия ги (Х гр. пудра/кг.)

Изотонични напитки

Изотоничните напитки, наричани още електролитни напитки, са клас напитки, съдържащи в състава си минерални соли. Тяхната роля е да компенсират загубата на електролити, която се случва в процеса на потене, докато тренираме. Ако концентрацията на соли в мускулите спадне под определена граница или в случай на електролитен дисбаланс може да се наблюдават мускулни схващания. Различават се силно (хипертоници) и слабо (хипотоници) минерализирани електролитни напитки.

Имуностимулатори

Така се наричат всички формули, които подпомагат работата на имунната система. Това е много широка група добавки, заради множеството вещества, които са подозирани в имуностимулиращ ефект. Групата обединява билкови, пчелни, морски продукти и др. Популярни примери за имуностимулатори са: Котешки нокът, Ехинасцея, Пчелно млечице и др.

Креатинови формули

Това е тясна група добавки, обединени около молекулата на креатина. Последният е вещество носител на анаеробна енергия в метаболизма на тялото. Групата креатинови формули е част от голямата група на енергийните съединения, наричани за по-кратко енергетици. Различните съединения на креатина имат една и съща цел в човешкото тяло, а именно да повишат креатиновия запас в мускулите и така да увеличат потенциала за високоинтензивни натоварвания. Разликата между активните вещества е свързана с различната им ефективност в това да преодолеят всички биохимични бариери, които човешката биохимия поставя по пътя им до мускулните клетки.

Липотропни фат бърнъри

Липотропните фат бърнъри са група добавки, обединени в това, че активните им съставки оптимизират изгарянето на мазнини, като подпомагат биохимията на тялото, без да стимулират нервната система. Тази група хранителни добавки за отслабване е функционално отделена от класа на фат бърнърите. Типични представители (активни вещества) във формулите на липотропните фат бърнъри са: L-карнитин, L-метионин, фосфатидил холин, инозитол и др.

Минерали

Минералните формули най-често се опаковат в състава на мултивитамините. Можем да ги срещнем и в изотоничните напитки или в самостоятелна форма: само калций, само цинк, само магнезий и др. Популярна във фитнес средите е комбинацията между цинк и магнезий (ZMA). Трудно е да се даде кратко резюме за функционалната употреба на минералите, поради големия им брой и разнородността на свойствата им. Според количественото присъствие на отделните минерали в човешкото тяло, различаваме две подгрупи в състава на минералните формули, а именно: макроелементи и микроелементи.

Мастни киселини

Добавките, обединени в тази морфологична група са буквално опаковани в мазнини. Мастните киселини са функционалната част в състава на мазнините. Техния характер (наситени, полиненаситени, мононенаситени) определя химичният им профил и съответно полезността им. Някои мастни киселини са така сложни, че човешкото тяло може да ги синтезира само от малка група подобни и то в ограничени количества. Най-добър пример за това са незаменимите ЕМК. В състава на ЕМК влизат групите на омега 3, омега 6 и омега 9 мастните киселини. CLK е друг пример за ценен принос към групата на полезните мастни киселини.

Оптимизатори на метаболизма

Това е функционално обединение на разнородни по състав вещества. В индустрията на хранителните добавки за оптимизатори на метаболизма са приети всички вещества, които пряко въздействат върху скоростта и обема на метаболитните процеси. Тук могат да се срещнат вещества от състава на липотропните и термогенните фет бърнъри, хормонални оптимизатори, мастни киселини и дори аминокиселини (аргинин). Билковите екстракти съставляват най-голямата част от групата на активните вещества в състава на метаболитните оптимизатори. Примери за метаболитни оптимизатори са: Гинко Билоба, Жен шен и др..

Оптимизатори на хормоните

Това е доста популярна функционална група добавки. Активните съставки на формулите за хормонално оптимизиране въздействат пряко или косвено върху хормоналния баланс с цел завишаване или занижаване обема на присъствие на едни или други хормони в тялото. Примери за оптимизатори на половите хормини са Трибулус екстрактите, ZMA. Пример за вещество, подобряващо ефективността на хормон е хром пиколинатът, който увеличава активността на инсулина. Веществата, които редуцират нивата на стрес хормоните също са част от групата на хормоналните оптимизатори.

Протеинови вафли/барове/десерти

В спортното хранене този тип барове се използват като междинни закуски или спешен източник на протеини и качествени калории в случаи на пропуснато хранене. По макронутриентен състав различаваме високовъглехидратни, нисковъглехидратни, високо мазнинни-нисковъглехидратни и балансирани протеинови барове.

Протеинови напитки

Напитките, съдържащи хидролизиран протеин подобно на протеиновите десерти, се използват в междинните закуски и в моментите, когато ежедневната заетост заплашва да отмени предвидено в диетата хранене. Освен с протеини, този клас напитки най-често са обогатени още с аминокиселини, витамини и минерали.

Протеинови пудри, протеини, протеинови прахове

Това е изключително популярен клас хранителни добавки. По предназначение протеиновите пудри (без значение от вида им), имат за цел да обогатяват храненето на спортуващите хора. Добавките от този тип внасят пълноценни белтъци в ежедневната диета и с това подпомагат спазването на белтъчния компонент в калорийния баланс. Протеиновите пудри се използват за оптимизиране на храненето, а не за заместване на основни хранения. Сами по-себе си, те не могат да заместят основно хранене, понеже внасят ниски количества мазнини и въглехидрати в диетата. Според произхода си протеиновите прахове биват: млечни (казеинови, суроватъчни, смес), яйчни, соеви и др.. Според технологичното качество, степента на предварителна обработка и протеиновата част в състава различаваме: изолати, концентрати, йонно-обменени, микрофилтрирани и др.

Стимулатори на възстановяването, възстановяващи агенти

Това е функционално обединение от добавки, чието предназначение е да стимулират възстановяването на повреди, настъпили в тъканите в следствие на тренировки, контузия или друг агресивен за тялото процес. Групата е широка и продължава да расте. Сред списъка с възстановяващи агенти можем да срещнем комплексни, верижно разклонени или отделни аминокиселини (глутамин), някои минерали (калций, фосфор), фосфолипиди (фосфатидил серин, фосфатидил холин) и различни функционални молекули (хондроитин, глюкозамин). Стимулаторите на възстановяване не само осигуряват структурен материал за поправка на повредените тъкани (мускули, ставни повърхности, кости, нервна система), но и създават специфични биохимични стимули, за бърз и безпрепятствен процес по растеж и оздравяване.
Стимулатори на нервната система

Стимулаторите на ЦНС са функционална група добавки, обединени около това, че активните им вещества действат активизиращо върху тялото чрез упражняване на химични стимули върху неврологичната активност. Популярните легални стимулатори са кофеин-подобните вещества (кофеин, матеин, тианин, гуаранин и др.), йохимбинът, хуудията и др. Обикновено стимулаторите на ЦНС се влагат в тонизиращи добавки като термогенните фат бърбъри, енергетиците, тонизиращите напитки.

Термогенни бърнъри, термогеници

Широка подгрупа в още по-обширното функционално обединение на фет бърнърите. Термогенните бърнъри са добавки, които стимулират метаболизма на спортуващите с цел по-голям толеранс към изгаряне на калории. Характерно за термогениците е, че повишават телесната температура на спортуващия (термогенеза), за да улеснят изгарянето на мазнини.

Фет бърнъри

"Изгарящите мазнини" (в превод от английски) са клас добавки, които обединяват липотропните, термогенните и други видове фат бърнъри. Това е може би най-мащабното обединение в суплементната индустрия поради големия интерес от отслабване в световен мащаб. Всяка хранителна добавка, която пряко или косвено стимулира обмяната на веществата и така допринася за загубата на мазнини, попада в категорията фат бърнер.

Храносмилателни ензими

В това морфологично обединение от добавки са събрани активни протеинови молекули, които стимулират процеса на храносмилане, когато се приемат заедно с храната. Ензимните формули се разделят на комплексни, протеолитични, липолитични. Отделно в състава на комплексните ензими, най-често има вещества стимулиращи усвояването на въглехидратите, в това число и на част от фибрите в хранителната порция. Основна причина за приема на ензими в спорта е честото хранене в диетите на активно спортуващите, което може да доведе до понижена секреция на ензими. В лечебното хранене, ензими се приемат в случай на установена диспепсия.


Източник: Речник на типовете добавки (П-Я) http://www.bb-team.org/articles/2836/#ixzz13YaFQ8xP